Seçmen Nabzı / İl il kazanan profili ← Ana sayfa
İl analizi · Doğu Anadolu

Malatya'da seçmen: 1950'den bugüne kim, neden kazanıyor?

Bu sayfa Malatya'nın seçim tarihini tablo olarak değil, dört soruyla okur: il hangi geleneğe yaslanıyor ve bu ne kadar kararlı; 2018→2023'te ulusal dalgadan ne kadar saptı; oy nereye gitti ve bunun ne kadarı kanıtlanabilir; belediyeyi kim, hangi profille kazanıyor. Bütün sayılar YSK il sonuçlarından ve sitenin il modellerinden gelir; il için ayrıca kestirim yapılmaz.

2,8 puaniktidar bloğunun 2018→2023 kaybı — ulusal ortalamadan 1,7 puan az (81 il içinde 59.)
+1,4CB 2023 artığı: Erdoğan bu ilde blok oyunun öngördüğünün üstünde (16. sıra)
6/91984–2024 belediye seçimlerinde Millî Görüş/AK Parti geleneği; 3 kez el değiştirdi, son 5 seçim Millî Görüş/AK Parti
≥ %11,62018→2023 arasında parti değiştiren seçmenin alt sınırı — 81 il içinde 31. en oynak il

1. İl karakteri: 1950'den bugüne

Üstte 1950–2011 genel seçimlerinde ilin oyunun altı siyasi geleneğe dağılımı; altta 1984'ten bugüne belediye başkanlığını kazanan gelenek. Renk parti değil gelenek söyler.

0 25 50 75 100 1950 · merkez sağ: %40,6 41 1950 · merkez sol: %59,4 59 1950 1957 · merkez sağ: %32,8 33 1957 · merkez sol: %66,5 67 1957 · milliyetçi: %0,7 1957 1961 · merkez sağ: %4,2 1961 · merkez sol: %67,3 67 1961 · milliyetçi: %5,4 1961 · diğer: %23,1 23 1961 1965 · merkez sağ: %31,0 31 1965 · merkez sol: %51,2 51 1965 · milliyetçi: %3,5 1965 · diğer: %14,2 14 1965 1969 · merkez sağ: %14,5 14 1969 · merkez sol: %41,4 41 1969 · diğer: %44,2 44 1969 1973 · merkez sağ: %18,4 18 1973 · merkez sol: %44,1 44 1973 · Millî Görüş/AK Parti: %19,9 20 1973 · diğer: %17,6 18 1973 1977 · merkez sağ: %17,0 17 1977 · merkez sol: %52,3 52 1977 · Millî Görüş/AK Parti: %20,3 20 1977 · milliyetçi: %9,2 1977 · diğer: %1,2 1977 1983 · merkez sağ: %53,7 54 1983 · merkez sol: %32,7 33 1983 · diğer: %13,6 1983 1987 · merkez sağ: %63,3 63 1987 · merkez sol: %28,1 28 1987 · Millî Görüş/AK Parti: %6,0 1987 · diğer: %2,6 1987 1991 · merkez sağ: %47,7 48 1991 · merkez sol: %29,1 29 1991 · Millî Görüş/AK Parti: %22,8 23 1991 · diğer: %0,4 1991 1995 · merkez sağ: %31,1 31 1995 · merkez sol: %17,9 18 1995 · Millî Görüş/AK Parti: %37,2 37 1995 · diğer: %13,8 1995 1999 · merkez sağ: %13,2 1999 · merkez sol: %5,9 1999 · Millî Görüş/AK Parti: %25,3 25 1999 · milliyetçi: %19,8 20 1999 · diğer: %35,9 36 1999 2002 · merkez sağ: %7,2 2002 · merkez sol: %18,1 18 2002 · Millî Görüş/AK Parti: %50,6 51 2002 · milliyetçi: %6,0 2002 · diğer: %18,0 18 2002 2007 · merkez sağ: %1,3 2007 · merkez sol: %18,9 19 2007 · Millî Görüş/AK Parti: %66,7 67 2007 · milliyetçi: %7,6 2007 · diğer: %5,5 2007 2011 · merkez sol: %19,8 20 2011 · Millî Görüş/AK Parti: %68,0 68 2011 · milliyetçi: %8,1 2011 · diğer: %4,1 2011
merkez sağmerkez solMillî Görüş/AK PartimilliyetçiKürt siyasetidiğer
Tablo: yıl yıl gelenek payları (%)
Yılmerkez sağmerkez solMillî Görüş/AK PartimilliyetçiKürt siyasetidiğer
195040,659,4————
195732,866,5—0,7——
19614,267,3—5,4—23,1
196531,051,2—3,5—14,2
196914,541,4———44,2
197318,444,119,9——17,6
197717,052,320,39,2—1,2
198353,732,7———13,6
198763,328,16,0——2,6
199147,729,122,8——0,4
199531,117,937,2——13,8
199913,25,925,319,8—35,9
20027,218,150,66,0—18,0
20071,318,966,77,6—5,5
2011—19,868,08,1—4,1

Belediye başkanlığı 1984–2024. 1984–2024, 9 seçim kaydı · büyükşehir

1984
ANAP
1989
ANAP
1994
RP
1999
MHP
2004
AK Parti
2009
AK Parti
2014
AK Parti
2019
AK Parti
2024
AK Parti

Kutunun üzerine gelin: kazanan adı ve dönem partisi görünür.

1984'ten 2024'e 9 belediye başkanlığı seçiminin 6'sı Millî Görüş/AK Parti geleneğinde: Malatya bu ölçüyle ağırlıklı bir il (hâkim gelenek payı %67; 81 il içinde 14. sırada, 1 = en kararlı). Belediye 3 kez gelenek değiştirdi; en uzun kesintisiz dönem 5 seçimle Millî Görüş/AK Parti geleneğinin. Son seçimi (2024) Millî Görüş/AK Parti kazandı ve bu, üst üste 5. kazanımı. Daha uzun pencerede (1950–2011, 15 genel seçim) ilin en büyük geleneği merkez sol: ortalama %30 (Türkiye %28). Ülke ortalamasından en çok ayrıldığı yer Millî Görüş/AK Parti: +7,7 puan.

2. Ulusal dalgadan sapma

Her şeritte 81 ilin dağılımı soluk noktalarla, bu il koyu noktayla, Türkiye ortalaması ince çizgiyle gösterilir. Sıfırın sağı ve solu göstergeye göre açıklanır.

İktidar bloğu kaybı 2018→2023 (mv, puan) ort. 4,4 Malatya +2,8 az kayıp ←→ çok kayıp CB 2023 artığı: Erdoğan − blok oyunun öngördüğü (puan) ort. 0,0 Malatya +1,4 aday altında ←→ aday üstünde Kılıçdaroğlu primi 2023 (aday − blok, puan) ort. −0,8 Malatya −1,6 Belediye: hâkim geleneğin seçim payı 1984–2024 (%) ort. 56,2 Malatya 66,7 rekabetçi ←→ kale

İktidar bloğu (AK Parti+MHP) 2018→2023 milletvekili oyunda bu ilde 2,8 puan kaybetti; Türkiye ortalaması 4,4. Yani Malatya ulusal dalgadan 1,7 puan daha az etkilendi (81 il içinde kayıp sırası 59., 1 = en çok kaybeden). 2023 cumhurbaşkanlığında Erdoğan bu ilde ittifak partilerinin toplamından beklenenin 1,4 puan üstünde kaldı (Gelman–King artığı; sırası 16.). 2018'de aynı artık +0,7 idi — yön ya da büyüklük değişti; aday etkisi bu ilde kararlı değil. Aday primi 2023: Erdoğan +2,1, Kılıçdaroğlu −1,6 puan (aday oyu − kendi blokunun mv toplamı). Erdoğan blokunun üstüne çıktı, Kılıçdaroğlu altında kaldı.

3. 2018 → 2023: oy nereye gitti?

Üstte partilerin bu ildeki milletvekili oyu değişimi (geçerli oy payı, puan). Altta kapalı-sistem bilanço ve bu bilançoyu üretebilecek en küçük seçmen hareketi: il düzeyinde kim kimden oy aldı sorusuna kestirim değil, alt sınır verilir.

AK Parti AK Parti: 2018 %53,9 → 2023 %45,1 (−8,7 puan) −8,7 %53,9 → %45,1 MHP MHP: 2018 %16,1 → 2023 %12,9 (−3,2 puan) −3,2 %16,1 → %12,9 CHP CHP: 2018 %16,8 → 2023 %21,6 (+4,8 puan) +4,8 %16,8 → %21,6 İYİ İYİ: 2018 %4,3 → 2023 %3,9 (−0,3 puan) −0,3 %4,3 → %3,9 HDP → YSP HDP → YSP: 2018 %7,0 → 2023 %3,2 (−3,8 puan) −3,8 %7,0 → %3,2 SP → YRP SP → YRP: 2018 %1,5 → 2023 %9,2 (+7,7 puan) +7,7 %1,5 → %9,2 0 · puan değişimi (2023 − 2018, milletvekili oyu)2018 → 2023 pay
Kapalı-sistem bilanço: 2018 tabanı → 2023 (taban = iki seçimin büyüğü, %)
Kategori20182023Fark (puan)
AK Parti%53,9%39,3−14,6
MHP%16,1%11,2−4,9
YRP—%8,0+8,0
CHP%16,7%18,8+2,0
İYİ%4,3%3,4−0,9
HDP/YSP%7,0%2,8−4,2
Diğer%2,0%3,5+1,5
Yeni seçmen%0,0—+0,0
Ayrılan—%13,0+13,0

En küçük yer değiştirme. Bu tabloyu üretebilecek en küçük toplam hareket tabanın %24,6'sı (yeni seçmen ve ayrılanlar dahil). Bunun içinde parti değiştirmek zorunda olan seçmen en az %11,6'sı (Türkiye il ortalaması %10,2; 81 il içinde Malatya 31. en oynak il, 1 = en oynak). İkisi de alt sınırdır: gerçek hareket daha büyük olabilir, daha küçük olamaz. En küçük çözümde en büyük akışlar: AK Parti → Ayrılan 13,0 puan; HDP/YSP → YRP 4,2 puan; MHP → YRP 2,9 puan; MHP → CHP 2,0 puan. Bu, aynı toplamı veren çözümlerden biridir: kesin olan toplam ve net bilançodur, tek tek akışlar değil.

Sandığın tek başına kanıtladığı (Duncan–Davis alt sınırı): 2018 iktidar seçmeninin 2023'te blokta (AK Parti+MHP+YRP) kalan payı en az %41. Bu sınırlar hiçbir modele dayanmaz; yalnız iki seçimin toplamlarından çıkar.

Kapalı sistemde 2023 seçmen kitlesi 2018'e göre %13,0 küçüldü (göç/kayıt kaybı); bilanço bunu 'Ayrılan' satırında taşır.

Geçerli oy payıyla (üstteki çubuklar) en büyük kayıp AK Parti (−8,7 puan), en büyük kazanç SP → YRP (+7,7). Çubuklar geçerli oyu, bilanço ise yeni/ayrılan seçmeni de içeren ortak tabanı paylaştırır; iki sayı bu yüzden bire bir örtüşmez, ikisi de kesindir.

Neden alt sınır? Tek bir ilin iki seçim toplamına bakarak "kim kime geçti" denemez; söylenebilecek olan, tabloyu üretebilecek en küçük harekettir (sitenin Sankey yöntemi) — ve bloklar yeterince büyükse Duncan–Davis sınırı.
Peki gerçek kestirim nerede? Alt sınır bir tavan değil taban verir. Kişi düzeyinde kestirim (nokta tahmin + belirsizlik aralığı) ancak 81 il birlikte çözüldüğünde mümkün olur — tek il yetmez, iller arası değişim gerekir. O hesap sitede iki yerde duruyor: seçimden seçime tarihsel geçişler için Sürekli Zincir → Geçiş kestirimi (EI), güncel bölünme iddiaları için İddia Denetleyici. Aradaki fark: burada "en az bu kadar", orada "yaklaşık bu kadar, şu aralıkta".

4. Kazanan profili ve aday

Kırk yıllık kazanan arşivinden bu ilin nasıl aday seçtiği; varsa büyükşehir yarışlarında aday primi (adayın oyu − partisinin taban oyu).

Bu il nasıl aday seçiyor? Malatya, 1984'ten bu yana kesintisiz sağ ve muhafazakâr partilerde kalan, Türkiye'nin en istikrarlı merkez-sağ/muhafazakâr il merkezlerinden biridir: ANAP'tan RP'ye, MHP'ye ve 2004'ten itibaren AK Parti'ye uzanan çizgi hiç sola kırılmamıştır. 2004-2019 arasında kazanan oy oranı %57'den %73'e yükselmiş, il AK Parti'nin en güçlü büyükşehirlerinden biri olmuştur. Ahmet Münir Erkal'ın parti değiştirerek yeniden seçilmesi, aday sürekliliğinin parti etiketini aşabildiğini gösterir. 2024'te kazanan oyun %49'a gerilemesi, hâkim parti üstünlüğü sürerken rekabetin görece arttığına işaret eder.

Meslek örüntüsü
İş dünyası ve teşkilat-bürokrasi kökeni ağırlıklı; Ahmet Çakır iş insanı, Gürkan ilçe belediye başkanlığından yükseldi
Eğitim
Üniversite mezuniyeti yaygın; ayrıntılar kısmen bilinmiyor
Hemşehrilik
Başkanlar Malatyalı; ilçe ve teşkilat kademelerinden yetişme belirgin
Yeniden seçilme
Erkal (ANAP/RP) ve Çakır (AK Parti) ikişer dönem seçildi; 2019 ve 2024'te AK Parti aday değiştirerek kazanmayı sürdürdü
Ahmet Münir Erkal1989-1999 · 1989'da ANAP'tan, 1994'te RP'den seçilerek Malatya'nın merkez sağdan Milli Görüş'e geçişini kendi adaylığında taşıdı
Ahmet Çakır2009-2019 · İş dünyası kökenli AK Partili başkan; 2014'te Malatya'nın ilk büyükşehir belediye başkanı seçildi, ardından milletvekili oldu
Selahattin Gürkan2019-2024 · Battalgazi ilçe belediye başkanlığından büyükşehre yükseldi; %72,8 ile ilin en yüksek oy oranlı seçim zaferini elde etti

5. Şok: 6 Şubat 2023 depremi

Deprem, maruziyeti ilden ile değişen tek büyük şok; bu il 11 afet ilinden biri.

Resmî hasar tespitlerine göre Malatya'da hasar oranı %8,8. Deprem illerinde iktidar bloğunun 2018→2023 mv kaybı ortalama 4,1 puan, diğer illerde 4,5; Malatya'de 2,8. Doz-tepki modelinde (2018 tabanı ve Kürt oyu kontrollü, HC3) hasar katsayısı −0,18 (p=.033): hasar arttıkça kayıp azalıyor — cezalandırma değil, toparlanma/bağlılık örüntüsü. Model ayrıntısı ve plasebo testi: Analiz.

6. Yorum

Malatya yerelde ağırlıklı ama kapalı olmayan bir il: 6/9 seçim Millî Görüş/AK Parti; 3 el değişimi.

İktidar bloğu bu ilde ulusal ortalamadan 1,7 puan daha az kaybetti; il, 2023'te iktidar açısından tampon işlevi gördü.

Parti değiştiren seçmen ülke ortalamasına yakın: en az %11,6 (ortalama %10,2); Malatya bu ölçüde ne kale ne oynak, ortalama bir il.

Deprem ili: hasar oranı %8,8. Türkiye genelinde hasar arttıkça iktidar kaybı azaldı (doz katsayısı −0,18, p=.033); Malatya bu örüntüye uyuyor (kaybı 2,8, deprem dışı iller ort. 4,5).

Aynı bölge

ErzurumErzincanKarsArdahanAğrıIğdırVanMuşBitlisBingölTunceliElazığ
Kaynaklar ve yöntem. Belediye başkanlığı kazananları ve profil notları: tr.wikipedia.org/wiki/Malatya_B%C3%BCy%C3%BCk%C5%9Fehir_Bele · tr.wikipedia.org/wiki/1999_T%C3%BCrkiye_yerel_se%C3%A7imleri · tr.wikipedia.org/wiki/2014_T%C3%BCrkiye_yerel_se%C3%A7imleri · 1950–2011 il oy serisi: YSK/TÜİK arşivi (sitenin il tarihsel veri seti) · 2018 ve 2023 CB/MV il sonuçları: YSK · Gelman–King artığı, prim ve iktidar kaybı hesapları: Yöntem sayfası, "il modelleri" · Deprem hasar oranları: resmî hasar tespitleri (bkz. Analiz). Bu sayfa bir araştırma çıktısıdır; siyasi tavsiye değildir. Son güncelleme: 23.10.2026.